ویژگی های یک مجتمع خدماتی رفاهی

جاده ها شریان های اصلی ارتباطی بین شهر ها و کشور ها هستند که حتی با وجود گسترش سفر های هوایی و دیگر وسایل نقلیه چون قطار، هنوز هم پر رفت و آمدترین و مهم ترین جایگاه را بین راه های ارتباطی دارند. لازمه ی هر سفر بین جاده ای هرچند کوتاه هم که باشد، استراحت و رفع نیاز هایی چون سوختگیری و صرف غذاست. بدین منظور، حتی از گذشته ی های بسیار دور مناطقی خاص برای رفع این نیاز ها ساخته شده اند که کاروانسرا ها و اقامتگاه های بین راهی بودند. امروزه این مکان ها بسیار گسترده تر شده و نه تنها مکانی برای استراحت و رفع نیازهای بین جاده ای اند، بلکه نقش مهمی در فعالیت های اقتصادی منطقه داشته و بخشی از گردشگری هر استان هستند. در این مقاله ویژگی های مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی مطلوب و پیشرفته را بررسی می کنیم.

یک مجتمع خدماتی و رفاهی مناسب، چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ویژگی های مجتمع خدمات رفاهی

با گسترش جاده های بین شهری و آزادراه ها، نیاز به مجتمع های خدماتی هم بیشتر شده و این دستگاه ها نیز به مرور به روز می شوند. اگرچه تعداد مجتمع ها روبه افزایش است، اما مسئله ی مهمی که در مورد یک مجتمع وجود دارد، سطح کیفیت خدمات ارائه شده نیز هست. متأسفانه برخی از این دستگاه ها توجه چندانی به سطح کیفیت و رفاه مسافران ندارند و تنها برای رفع برخی نیاز ها به صورت اجباری مورد استفاده قرار می گیرند.

از ویژگی های یک مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی مطلوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

داشتن حداکثر امکانات رفاهی و به روز بودن آن ها

پمپ های بنزین، رستوران و سالن های غذاخوری، سوپر مارکت و هایپرمارکت ها، سرویس های بهداشتی و نمازخانه، تعمیرگاه خودرو و مغازه های گوناگون، از جمله امکانات رفاهی هستند که یک مجتمع ها باید از آن برخوردار باشند.

علاوه بر داشتن این امکانات، گستردگی و کیفیت خدمات هر یک از بخش ها نیز اهمیت دارد.

جایگاه سوخت:

پمپ های بنزین یا گاز در یک مجتمع پیشرفته باید دارای نازل های سالم و کافی باشند تا حداکثر افراد بدون معطلی بتوانند از آن استفاده کنند. جایگاه ها باید دارای متصدی باشد تا افرادی که توانایی یا تمایلی به سوخت گیری به صورت فردی ندارند یا نیاز به راهنمایی دارند، بتوانند از این افراد کمک بگیرند.

جایگاه سوخت گیری انواع خودروهای سنگین و سبک و حتی موتورسیکلت ها باید جداگانه بوده و دارای نازل ها و فضای کافی باشد.

بهترین مجتمع خدماتی رفاهی

رستوران و غذاخوری ها:

بخش زیادی از توقف ها در مجتمع های خدماتی بین راهی برای صرف غذا و نوشیدنی است. هرچه رستوران ها متنوع تر، جادار تر و تمیز تر باشند، نیاز افراد مختلف بهتر برطرف می شود و این یک ویژگی مثبت برای مجتمع خدماتی رفاهی است. تنوع سبک غذا ها، سرعت عمل در آماده کردن آن و البته مسئله ی بهداشت رستوران که بعد تر به آن می پردازیم، از جمله مواردی است که باید در یک مجتمع خوب به آن رسیدگی شود.

سرویس های بهداشتی:

تنها داشتن سرویس بهداشتی برای یک مجتمع خدماتی رفاهی کافی نیست، بلکه سالم بودن تجهیزات و کافی بودن امکانات، در کنار مسئله ی بهداشت، اهمیت زیادی دارد. سرویس های بهداشتی باید به تعداد کافی باشند و افراد زیادی بتوانند به صورت همزمان از آن ها استفاده کنند. بخصوص که در بسیاری از موارد، مسافران چندین وسیله ی نقلیه از جمله اتوبوس ها به صورت همزمان می رسند. داشتن مواد شوینده، آب کافی، تهویه و البته نظافت مناسب در سرویس بهداشتی، از ویژگی های مجتمع خدماتی رفاهی پیشرفته است.

هایپرمارکت و مغازه های متنوع دیگر:

مارکت های بزرگ با تمامی وسایل و مواد مورد نیاز مشتریان از دیگر ملزومات یک مجتمع خدماتی رفاهی مطلوب است. هم چنین داشتن مراکز خرید برای سوغاتی، لباس و وسایل دکوری، اسباب بازی و … یک ویژگی مثبت دیگر برای مجتمع های بزرگ همچون مجتمع خدماتی رفاهی فانوس است.

در مجتمع خدماتی رفاهی فانوس، علاوه بر امکانات گفته شده که حداقل های یک مجتمع مناسب است، امکانات دیگری چون مسجد، هتل، اقامتگاه ها با امکانات و قیمت های مختلف، بوفه و کافی شاپ، چایخانه و هم چنین مراکز خرید وسیع نیز فراهم شده است.

هایپرمارکت جاده تهران قم

برخورداری از امنیت بالا در مجتمع خدماتی رفاهی

این بحث نیز یکی از موارد بسیار مهم و حیاتی در یک مجتمع های رفاهی است که باید هرچه بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. در یک مجتمع خدماتی رفاهی مطلوب و پیشرفته، بودجه ای به منظور حفظ امنیت مسافران در نظر گرفته شده، که صرف کار گذاشتن دوربین های مدار بسته در نقاط مهم، درب های ایمن، محیط های سازماندهی شده برای پارک و استراحت و حتی به کار گیری نگهبانی است. ایجاد احساس امنیت و تأمین واقعی آن، یک ویژگی مهم مجتمع خدماتی رفاهی بین راهیست.

داشتن سطح بهداشت بالا و امکانات بهداشتی مجتمع خدماتی رفاهی

مراجعان یک مجتمع خدماتی رفاهی پیشرفته، انتظار بهداشت و نظافت حداکثری را دارند، بنابراین این مسئله نیز از ویژگی های مورد توجه برای مسئولان مجتمع رفاهی است. رستوران ها و غذاخوری ها، سرویس های بهداشتی، نمازخانه و اتاق های استراحت، حتی پارکینگ و فضای باز مجتمع، همگی باید از حداکثر امکانات و نظارت بهداشتی بهره مند باشند تا مسافران احساس آرامش و تکریم بیشتری داشته باشند. اگرچه مجتمع های بین راهی در جاده ها و آزادراه ها به تعداد زیادی وجود دارد، اما متأسفانه این موارد در همه ی آن ها رعایت نمی شود.

سخن آخر

مسلما همه ی افراد از داشتن امکانات بیشتر و خدمات با کیفیت بالا لذت می برند. مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی، به منظور تأمین حداقل نیازهای مسافران ساخته شده اند، اما داشتن امکانات بیشتر با سطح بالاتر، از ویژگی های یک مجتمع خدماتی رفاهی مطلوب و پیشرفته است که هم برای مسافران و هم برای کارکنان و کارمندان مجتمع، سودآور و لذت بخش خواهد بود و عرصه ی رقابت سالم در ارائه ی خدمات را نیز فراهم خواهد کرد. در این مقاله برخی ویژگی هایی که یک مجتمع خدماتی رفاهی خوب و پیشرفته باید از آن برخوردار باشد را نام برده و بررسی کردیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *